תכנון גירושין – משלב ההתלבטויות ועד השלב הסופי

אקדמות מילין

השלב הקשה מכל הוא שלב ההתלבטויות: אם לפרק את התא המשפחתי, מה תהא גודלה של הפגיעה בילדים, מה יעלה בגורלם של הילדים מבחינת משמורת, זמני שהות ועוד, מה יעלה בגורל הרכוש המשותף, האם למהר ולהגיש תביעות או לנסות משא ומתן או הליך גישור, האם לפנות לבית הדין הרבני או לבית משפט לענייני משפחה ועוד..ועוד. חוסר אונים, אובדן שליטה, חרדה, בלבול – תחושות אלו ועוד מאפיינות שלב זה.

בנסיבות אלה, נודעת חשיבות עצומה להיוועצות ראשונית עם עורך דין, לצורך תכנון מוקדם של הליך הגירושין, ומוקדם ככל שניתן, כבר מפרוץ המשבר הראשוני.

ייחודו של משרדנו הוא בליווי אנשי/נשות עסקים, בעלי/ות נכסים וחברות או בני זוגם, כבר בשלב ההתלבטות והיערכות, במהלך מסע הגירושין והליכי פירוק השיתוף ופירוקו של התא המשפחתי.
בשונה ממשרדים המתמחים אך ורק בתחום דיני המשפחה, משרדנו צבר ניסיון וידע עשירים במיוחד בתחומים מגוונים המשיקים והכרחיים בתיקי המשפחה, לרבות בתחום החברות, בנקים, עסקאות מקרקעין פירוק שותפויות, פשיטת רגל, ירושות ועוד. ההתמחות הרב תחומית של משרדנו מבטיחה מענה כולל ומקיף בתיק בכללותו, הן בפן של דיני המשפחה והן בפן של הדין האזרחי-מסחרי.

תכנון מראש ימנע טעויות ופגיעה בקטינים, ימקסם התוצאות, אך אף חשוב מכך – עשוי להוביל לגירושין בהסכמה.

״לרוץ״ ולהגיש תביעות, זו האפשרות הקלה עבור עורך דין. לעומת זאת, נסיון להביא את הצדדים לשולחן המשא ומתן, באמצעות הליך גישור, הינו קשה יותר, אך איננו בלתי אפשרי. אולם, חשוב במקביל!, ובשום אופן לא שלב אחר שלב, להיערכות להגשת התביעות, בו ביום שהמו"מ לא יעלה יפה, מפאת מרוץ הסמכויות (בי״ד רבני/בימ״ש). בהתאם, הלקוחות יוצאים מצוידים בשתי רשימות, האחת – ״רשימת העשה״; השניה – ״רשימת אל תעשה״. הראשונה כוללת היערכות, קרי כל הפעולות שעל הלקוח לבצע טרם הגשת התביעות, ואילו השניה כוללת את כל האיסורים החלים על מי שמצוי בהליך גירושין על מנת למזער נזקיו ונזקי כלל המעורבים, ולחסוך בתעצומות נפש בעיקר. זיכרו, עצות מאחרים אשר עברו הליך גירושין הינו מתכון לאסון!

לפיכך, פגישת היעוץ והתכנון המוקדם הינם  הליך ק-רי-טי!, שערכו לא יסולא מפז. כמו גם בחירת העורך דין הנכון, שמבין בנושאים העסקיים, מקרקעין, ירושה ועוד (ועובד בשת״פ הדוק עם אנשי מקצוע נוספים, ובהם רואי חשבון, כלכלנים, שמאי מקרקעין ועוד), בנוסף על דיני המשפחה, שכן פירוק התא המשפחתי כולל גם פירוק רכושי והשלכות כלכליות עתידיות, לגבי כלל המעורבים. במשרדנו הלקוח זוכה גם להבנה, ניתוח ותכנון הכולל פן פסיכולוגי, מתוקף התואר הנוסף בפסיכולוגיה שנושאת עו"ד מירית ענתבי.

״ירית הפתיחה״, כמו בכל תחום בחיינו היא שתקבע את אופן התנהלותו של ההליך, כמו גם ובעיקר את תוצאותיו!

אולם, חשוב להדגיש, כי היעוץ והתכנון חשובים גם למי שמצוי בעיצומו של ההליך ומיוצג על-ידי עורך דין אחר, אך מתלבט לגבי אופן יצוגו. למשרדנו הועברו על-ידי לקוחות אינספור תיקים שהיו בעיצומם, והצלחנו לחולל בהם שינוי תהומי לטובת הלקוח, אשר עמד לאבד את כל עולמו עקב ייצוג קלוקל ולא מקצועי.

 פגישת היעוץ

פגישה זו חשובה מאין כמותה. במהלכה נבחנת האפשרות של השהיית הליך הגירושין, ופנייה ליעוץ או טיפול פסיכולוגי מתאים. עו"ד מירית ענתבי, עושה שימוש נרחב בלימודי הפסיכולוגיה על מנת לסייע ללקוח בפן הנפשי, ובראשית הדרך אם כלל מעונין בגירושין, ואם המשבר ניתן לאיחוי.

השלב הבא, הוא הכרת התא המשפחתי – הלקוח, בן הזוג, וככל שיש הילדים. היכרות הן בפן האישי, לרבות ההשלכות הצפויות לגבי כל הצדדים המעורבים, והן בפן הכלכלי במטרה לסייע ללקוח להבין מה תהיה רמת חייו, הרכוש והזכויות שזכאי להם ועוד. הלקוח מעודכן לגבי הזכויות והחובות בתא המשפחתי, בעת משבר, פירוד וגירושין.

אולם, בראש ובראשונה, נבחנים הצעדים במטרה להגן ולמזער עבור הילדים את הנזקים הצפויים, ובעיקר לנטרל את הצדדים מ"שימוש" בילדים ככלי במלחמתם האישית.

קבלת החלטה – משא ומתן/גישור/בוררות/תביעות

ללקוח  ניתן כל המידע המשפטי הרלוונטי והייעוץ המשפטי הדרוש לצורך קבלת החלטה מושכלת לגבי ההליך הדיוני, מבין החלופות הקיימות, כאשר החלופות נחלקות לשתי קבוצות: הליך גירושין בשיתוף פעולה  או הליך גירושין לוחמני באמצעות תביעות הדדיות: -

 • עריכת הסכם פרוד או גירושין באמצעות משרדנו – כשהצדדים מעוניינים לסיים הקשר ביניהם בדרכי נועם, והם יכולים לנהל את המשא ומתן ביניהם ו/או באמצעות משרדנו;
 • ניתוב המחלוקות להליך של גישור/פישור באמצעות משרדנו – כשהצדדים נעזרים בניסיוננו ובתווך ביניהם באמצעותנו על מנת לסיים המחלוקות מחוץ לכותלי בית המשפט;
 • ניתוב המחלוקות לבוררות-כשהצדדים מעוניינים בפתרון מהיר ויעיל, ולא בבית המשפט, אולם כל אחד מעונין להיות בייצוג נפרד של עורך דין;
 • הגשת בקשה ליישוב סכסוך לבתי המשפט או לבתי הדין בניסיון להביא לפתרון המחלוקות באמצעות יחידות הסיוע שעל יד הערכאות השיפוטיות – טרם נקיטה בהליכים משפטיים.
 • הגשת תביעות לבתי משפט לענייני משפחה/לבית הדין הרבני – בנסיבות בהן קיים חשש להברחת נכסים, אי שמירת אמונים ועוד;
 • נקיטת הליכים במקביל בבית משפט לענייני משפחה ובבית דין רבני. השוני בין הערכאות השיפוטיות מוביל, בדרך כלל, לשוני בתוצאות הסופיות של ההליך המשפטי ויכולים להיות פערים מהותיים ומשמעותיים בין התוצאה שניתנה בבית הדין הרבני לבין זו שהייתה מתקבלת אם הנושא היה נידון בבית המשפט לענייני משפחה.

משימות לביצוע ע"י הלקוח במהלך התכנון המוקדם – 2  רשימות

הלקוח יוצא ממשרדנו עם 2 רשימות: האחת, "רשימת עשה"; השניה, "רשימת אל תעשה".

"רשימת העשה" – מכילה פעולות לביצוע במסגרת ההיערכות המוקדמת:

 • קבלת יעוץ משפטי קבוע
 • קבלת תמיכה רגשית
 • הכנת מקור כספי נפרד מבן/בת הזוג
 • תיעוד מסמכים פיננסיים ואחרים
 • תיעוד רכוש
 • תיעוד בן/בת הזוג, קולי ו/או חזותי, לפי הענין.

"רשימת האל תעשה" – ההליכים עלולים להתדרדר למחוזות קשים עקב רגשות עזים, עד למקומות שעדיף שלא להיות בהם, שאף יגרמו לסחבת קשה בסיום ההליכים. לפיכך, רשימת האיסורים הינה ארוכה, ולהלן עיקריה:

 • הימנעו מתלונות שווא
 • הימנעו מאלימות פיזית/נפשית –
 • הימנעו משימוש בתקשורת ככלי לאיים – הודעות במכשיר הנייד, במייל, פוסטים בפייסבוק
 • הימנעו משיחות בנייד/בבית/ברכב על ההליך – הביאו בחשבון שיתכן שאתם תחת האזנה.
 • עזבו את הילדים בצד – בשום אופן אל תעשו בהם שימוש על מנת לנגח ו/או ככלי לסחטנות מהצד השני.
 • עזבו את הרגש, ובעיקר הנקמנות – פעלו מתוך שכלתנות.

מתן שירותי גישור ובוררות

משרדנו רואה לנגד עיניו את צרכי הלקוח, ובהתאם באמצעות נסיון רב, ינסה לנתב את ניהולו של הליך הגירושין להליך בשיתוף פעולה, זאת באמצעות הליכי גישור/בוררות, במקום הגשת תביעות. ככל שתתקבל הסכמה של הצדדים לסכסוך להיעזר יחדיו במשרדנו, הרי שירוויחו הליכי גירושין נעימים ככל הניתן, בנוסף לחסכון משמעותי בעלויות.

בתום הליכי גישור או בוררות יחתמו הצדדים על הסכם פירוד , יחסי ממון ו/או גירושין, בהתאם לנסיבות, שינוסח עבורם על-ידי משרדנו במקצועיות רבה, ובעיקר תוך שהוא צופה את העתיד וכל נושא עתידי, מה שיחסוך פניה בעתיד לבית המשפט.